در انتخاب رنگ خودرو چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

در انتخاب رنگ خودرو چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

اگرچه انتخاب رنگ خودرو به عنوان یک سلیقه کاملا شخصی تلقی می شود، اما در واقع به عوامل زیادی بستگی دارد. رنگ خودرو به طور مستقیم در بسیاری از نقاط از مصرف سوخت گرفته تا راحتی، از آلودگی تا تعمیر و نگهداری موثر است. به همین دلیل در انتخاب رنگ خودرو باید به نکات زیادی مانند هزینه های نگهداری، جغرافیا، مصرف سوخت، راحتی، تاثیر رنگ بر روانشناسی و فیزیولوژی انسان توجه کرد.

شما می توانید با کلیک روی دکمه زیر به ماشین های اجاره ای شرکت آلفا تیم دسترسی داشته باشید.

اجاره خودرو

در انتخاب رنگ خودرو چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

سلایق زیبایی شناختی شخصی در صدر لیست مواردی است که باید در انتخاب رنگ خودرو در نظر گرفت . وقتی صحبت از جزئیات می شود، سایر عناصر مربوط به انتخاب رنگ خودرو به میان می آیند. اگر بدانید در انتخاب رنگ خودرو باید به چه نکاتی توجه کنید، می توانید تصمیم درستی بگیرید. اول از همه، رتبه بندی تصادفات با توجه به ویژگی های برخی از رنگ های ترجیحی و دید آنها بر روی آسفالت به شرح زیر است:

● رنگ سفید مات بیشتر به صورت مدل پایه تولید می شود، بنابراین هزینه اضافی و احتمال آفتاب سوختگی کمتری وجود دارد. تثبیت رنگ در رنگرزی موضعی کار سختی نیست. از آنجایی که در ترافیک به راحتی مورد توجه قرار می گیرد، وسایل نقلیه با کمترین خطر تصادف سفید و سایه های آن هستند.

● رنگ متالیک، نقره‌ای و کربن سیاه اغلب در وسایل نقلیه اداری و اتومبیل‌های متعلق به افراد رده بالا ترجیح داده می‌شود، زیرا نشان‌دهنده نجابت و باوقار به نظر می‌رسد. نکته منفی این است که مکرر کثیف می شود و تمام گرد و غبار را نشان می دهد. خطر تصادف ۱۰ درصد بیشتر از یک ماشین سفید است.

● از آنجایی که دستیابی به رنگ های خاکستری و متالیک خاکستری دشوار است، ممکن است به دست آوردن ظاهری عالی در رنگ آمیزی محلی دشوار باشد و ممکن است کل وسیله نقلیه نیاز به رنگ آمیزی داشته باشد. احتمال آفتاب سوختگی زیاد است. از آنجایی که تشخیص آن در ترافیک دشوار است، طبق آمار ۱۱ درصد بیشتر از سفیدپوستان تصادف می کند. 

شما می توانید رنگ را با توجه به سلیقه شخصی خود انتخاب کنید

در انتخاب رنگ خودرو ابتدا باید سلیقه شخصی خود را در نظر بگیرید. به این ترتیب وسیله نقلیه خود را بیشتر دوست خواهید داشت و هر بار که آن را می بینید با تحسین نگاه می کنید. این یک واقعیت شناخته شده است که افرادی که عاشق اتومبیل خود هستند مرتباً از اتومبیل خود مراقبت می کنند ، به آنها علاقه بیشتری دارند و با دقت از آنها استفاده می کنند.

وقتی ماشین خود را می بینید، رنگ آن می تواند احساسات شما و دیگران را تحت تاثیر قرار دهد. تاثیر رنگ ها بر روانشناسی انسان دلیل این امر است. تاثیر رنگ ها بر فیزیولوژی انسان به دید وسایل نقلیه مربوط می شود. رمز و راز و پیچیدگی رنگ مشکی، آبی باعث ایجاد اطمینان می شود، قرمز حس حرکت و تسلط را بر می انگیزد و رنگ سفید حس معصومیت و آرامش را از اثرات روانی رنگ ها می باشد. 

رنگ هایی را ترجیح دهید که کثیفی را به راحتی نشان نمی دهند

اگر فکر می کنید در انتخاب رنگ خودرو زمان زیادی برای سر و کار داشتن با خودرو ندارید، توصیه می شود رنگ هایی را انتخاب کنید که به راحتی کثیفی را نشان ندهند . استفاده از آب تحت فشار برای از بین بردن کثیفی های چسبنده و سخت یا تمیز کردن سریع خودرو در دراز مدت به رنگ آسیب می رساند. یکی از دلایل بروز حوادثی مانند خراش روی مو و نازک شدن لایه رنگ، شستشوی ماشین تحت فشار است. به همین دلیل در انتخاب رنگ خودرو می توانید به جای رنگ های تیره رنگ های روشن را انتخاب کنید تا به راحتی کثیف نشوند.

تاثیر رنگ بر راحتی را نادیده نگیرید

هنگام انتخاب رنگ خودرو باید بدانید که رنگ به کار رفته در پوشش بیرونی بر راحتی داخلی تاثیر می گذارد. از آنجایی که مشخص است رنگ‌های تیره خورشید را جذب می‌کنند و رنگ‌های روشن خورشید را منعکس می‌کنند، کارشناسان توصیه می‌کنند حتی در توصیه‌های پوشاک فصلی به این موضوع توجه کنید.

اگر در شهری مانند آنتالیا زندگی می کنید که تعداد روزهای آفتابی و گرم در آن زیاد است، می توانید تابستان سختی را به دلیل رنگ وسیله نقلیه داشته باشید. چون ماشین مشکی پارک شده در فضای باز خیلی بیشتر از ماشین سفید گرم می شود و خنک شدن با کولر بیشتر طول می کشد. برعکس، اگر در آب و هوای سرد هستید، یک کولر مشکی رنگ داخل خودرو را راحت‌تر گرم می‌کند.

آیا می دانید تاثیر رنگ بر مصرف سوخت چیست؟

اگرچه برای اکثر مردم شناخته شده نیست، اما رنگ خودرو در بسیاری از جنبه ها از عملکرد خودرو گرفته تا مصرف سوخت موثر است. بنابراین، این اطلاعات باید هنگام انتخاب رنگ خودرو به خاطر بسپارید. حداقل تأثیر رنگ بر مصرف سوخت و عملکرد اغلب باعث می شود که در مرحله انتخاب نادیده گرفته شود. دلیل تاثیر رنگ خودرو در مصرف سوخت، کولر و درجه گرمایش قطعات است.

آیا می دانید تاثیر رنگ بر مصرف سوخت چیست؟

مقدار بازتاب نور خورشید رنگ ها بین ۰ تا ۱ ارزیابی می شود. رنگ های نزدیک به ۱ دارای بازتابش بالا و رنگ های نزدیک به ۰ دارای بازتاب کم هستند. در حالی که مقدار بازتاب رنگ سیاه ۰.۰۵ است، مقدار بازتاب رنگ سفید ۰.۸ است.

به همین دلیل وقتی یک ماشین سفید و مشکی در یک مکان، در یک زاویه و برای یک زمان زیر نور خورشید رها می‌شود، دمای داخل این دو به طور متوسط ​​۱۰ درجه سانتی‌گراد متفاوت خواهد بود. به عبارت دیگر خودروی سیاه رنگ دما را در خود ذخیره می کند. اگر هنگام سوار شدن به ماشین، کولر را روشن کنید تا فضای داخلی خنک شود، کولر گازی در خودروی مشکی با شدت بیشتری کار می کند. در این حالت مستقیماً بر مصرف سوخت تأثیر می گذارد. 

کدام رنگ ها در خودروهای جهان ترجیح داده می شوند؟

رنگ سفید در میان پرطرفدارترین رنگ‌های خودرو در سرتاسر جهان رتبه اول را دارد. پس از آن به ترتیب رنگ های دیگر مانند مشکی، خاکستری، نقره ای، قرمز، آبی، قهوه ای، سبز و نارنجی می آیند. بنابراین، این چه تاثیری بر انتخاب رنگ خودرو دارد؟

ترجیح کم و بیش برای یک رنگ بر ارزش فروش خودرو تأثیر می گذارد. زیرا در حالی که کارخانه‌ها بیشتر در رنگ‌های ترجیحی بیشتر تولید می‌کنند، تولید محدودی در رنگ‌های کمتر ترجیح داده می‌شوند. حتی در مرحله خرید هم رنگ خودرو روی قیمت تاثیر می گذارد. به همین دلیل ارزش تعیین شده با توجه به رنگ ها در طول دوره فروش تغییر می کند.

البته این اتفاق در صورتی می افتد که خودرو به دلیل رنگ و رنگ آن مورد بی توجهی قرار گیرد. از آنجایی که وسایل نقلیه سفید اغلب تولید می شوند، قیمت آنها معمولاً کمتر از رنگ های زنده است. با این حال، در فروش دست دوم، در حالی که نقص رنگ سفید کمتر آشکار است، رنگ های زنده ممکن است فرسوده شده و ارزش خود را از دست بدهند.

رنگ محبوب یک برند و مدل به سرعت به فروش می رسد، در حالی که فروش بقیه دشوار است. رنگ های خودرو همچنین بر لکه های آفتاب سوخته، ظاهر عالی رنگ های محلی و رویت خراش ها تأثیر می گذارد. این ممکن است باعث آزار خریداران شود.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *