چگونه ماشین اجاره کنیم؟ ۱۵ نکته برای کسانی که برای اولین بار اجاره می کنند

چگونه ماشین اجاره کنیم؟ ۱۵ نکته برای کسانی که برای اولین بار اجاره می کنند

اجاره خودرو آزادی بی نظیری را فراهم می کند و آن را به گزینه ای عالی برای اوقات فراغت، تجاری یا تعهدات روزمره تبدیل می کند. این تمرین فرصتی را برای کاوش مکان‌های جدید با سرعت خود یا ساده‌تر کردن روال خود ارائه می‌دهد و حمل و نقل راحت و کاربردی را تضمین می‌کند. با این حال، اگر این اولین تجربه شما با لیزینگ خودرو است یا اگر هنوز در مورد مسئولیت هایی که به عهده خواهید گرفت شک دارید، ممکن است کمی احساس ترس کنید.

برخی از تعهدات ممکن است بسته به شرکت اجاره متفاوت باشد، اما تعهدات مربوط به سرقت و تصادفات اساساً یکسان است. توجه به این نکته ضروری است که خودرو باید در همان شرایطی که تحویل گرفته شده بازگردانده شود و هر گونه خسارتی که در حین اجاره رخ دهد به عهده اجاره کننده است.

ما درک می کنیم که از آنجایی که این فرآیند شامل یک دارایی با ارزش بالا می شود، ممکن است فرآیند بوروکراتیک به نظر برسد، به خصوص برای کسانی که برای اولین بار یک ماشین اجاره می کنند. با این حال، با رواج کارت های اعتباری و رزرو آنلاین، این سناریو به تدریج تغییر کرد و اجاره خودرو را در دسترس تر و پیچیده تر کرد.

۵ نکته برای کسانی که برای اولین بار اجاره می کنند

برای کمک به شما در مواجهه با این چالش جدید با اطمینان، این پست را با ۱۵ نکته ضروری آماده کرده ایم. در اینجا، اطلاعات ارزشمندی را برای اطمینان از تجربه کرایه ماشینی روان و موفق خواهید یافت. دنبال کردن!

۱. تحقیق ضروری است

بازار کرایه خودرو بسیار گسترده است و شرکت های بسیار متنوعی دارد که برای ارائه بهترین خودروها با کمترین قیمت رقابت می کنند. در این سناریو، تحقیق به ابزاری ضروری برای یافتن سودمندترین گزینه برای شما تبدیل می شود. مهم است که نه تنها قیمت ها، بلکه شرایط ارائه شده توسط شرکت های اجاره را نیز بررسی کنید.

در حال حاضر اینترنت این فرآیند را بسیار ساده تر و کاربردی تر کرده است. امکان مقایسه قیمت ها و شرایط شرکت های مختلف به صورت همزمان و حتی اجاره آنلاین وجود دارد. بنابراین نه تنها در زمان صرفه جویی می کنید، بلکه این امکان را نیز دارید که تخفیف ها و تبلیغات منحصر به فرد را برای رزروهای آنلاین پیدا کنید. بنابراین به اولین شرکت کرایه اتومبیلی که با آن برخورد می کنید پایبند نباشید و قبل از تصمیم گیری برای تحقیق خود وقت بگذارید.

۲. رزرو ماشین خود را پیش بینی کنید

رزرو از قبل یکی از کلیدهای فرآیند کرایه اتومبیل موفق است. وقتی ماشین را از قبل برنامه ریزی و رزرو می کنید، یک سری مزیت ها را تضمین می کنید. اول، شما در دسترس بودن مدل های بیشتری برای انتخاب خواهید داشت. به هر حال، هر چه به تاریخ برداشت نزدیک‌تر باشد، گزینه‌ها محدودتر می‌شوند، به خصوص در دوره‌های تقاضای بالا.

همچنین، رزرو از قبل معمولاً قیمت های بهتری را تضمین می کند. بسیاری از شرکت‌های اجاره‌ای برای کسانی که از قبل برنامه‌ریزی و رزرو می‌کنند، تخفیف می‌دهند. و در نهایت، با رزرو انجام شده، این آرامش را دارید که بدانید ماشینی که انتخاب کرده اید در روز و ساعت توافق شده در آنجا منتظر شما خواهد بود.

ترک کرایه ماشین در آخرین لحظه می تواند منجر به قیمت های بالاتر و انتخاب محدود وسایل نقلیه و همچنین خطر پیدا نکردن خودروهای موجود شود. بنابراین، نکته ساده است: به محض تعیین تاریخ سفر یا قرار ملاقات، ماشین را رزرو کنید.

۴. سیاست های مسافت پیموده شده در خودروهای اجاره ای را درک کنید

خط مشی مسافت پیموده شده یک ویژگی کلیدی است که باید در هنگام اجاره خودرو در نظر گرفته شود. در برزیل، اکثر شرکت‌های اجاره مسافت پیموده شده رایگان را برای اجاره تا ۲۹ روز ارائه می‌کنند – این بدان معناست که شما می‌توانید بدون نگرانی در مورد مسافت طی شده، هر طور که می‌خواهید سفر کنید. این انعطاف پذیری برای هرکسی که قصد سفر زیاد یا استفاده زیاد از ماشین در طول دوره اجاره را دارد ایده آل است.

با این حال، برای اجاره های ۳۰ روزه، که به صورت ماهانه در نظر گرفته می شوند، سیاست تغییر می کند. در این شرایط، بسیاری از شرکت‌ها محدودیت مسافت پیموده شده را تعیین می‌کنند. اگر از این حد تجاوز کنید، هزینه های اضافی اعمال می شود که معمولاً به ازای هر کیلومتر رانندگی اضافی محاسبه می شود.

شایان ذکر است که اینها رویه‌های رایج در بازار اجاره خودرو هستند، اما ممکن است بسته به شرکت اجاره‌ای انتخاب‌شده متفاوت باشد.

بنابراین، ضروری است که قبل از بستن قرارداد، سیاست مسافت پیموده شده را بررسی کنید. بنابراین، می توانید گزینه ای را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد و از غافلگیری ناخوشایند در پایان اجاره جلوگیری کنید. چه برای یک سفر طولانی، یک سفر شهری یا استفاده روزمره، درک قوانین مسافت پیموده شده به شما کمک می کند بهترین انتخاب را داشته باشید.

۵. شرایط اجاره خودرو را بدانید

قبل از سرمایه گذاری برای اجاره خودرو، درک الزامات و سیاست هایی که این فرآیند را تنظیم می کند ضروری است. علاوه بر سیاست مسافت پیموده شده که قبلا ذکر شد، عوامل مهم دیگری نیز باید در نظر گرفته شود.

• اصل مدارک: شما باید گواهینامه رانندگی اصلی را ارائه دهید که حاوی CPF و RG نیز می باشد که همراه داشتن آن ضروری است. در برخی موارد، شما ملزم به ارائه مدارک به روز اقامت هستید.

• حداقل سن: فرد مسئول اجاره باید ۲۱ سال سن داشته باشد، حداقل ۲ سال گواهینامه داشته باشد و دارای گواهینامه رانندگی معتبر باشد (اگر منقضی شده باشد، حتی در ۳۰ روز مجاز توسط DETRAN، قابل قبول نیست) . در برخی موارد، بسته به شرکت اجاره کننده، این قانون ممکن است کاهش یابد. بنابراین، ما مجدداً تأکید می کنیم که در هنگام رزرو به این اطلاعات توجه کنید.

• نداشتن محدودیت مالی در CPF: شرکت‌های اجاره‌ای یک استعلام مالی از CPF شخص مسئول اجاره انجام می‌دهند و بنابراین ممکن است خودرو را آزاد کنند یا نکنند. برخی از شرکت‌ها این شرایط را انعطاف‌پذیرتر می‌کنند، به شرطی که کارت، حداقل سن و گواهینامه رانندگی در مدت زمان لازم داشته باشید.

• مشتریان خارجی: اتباع خارجی باید پاسپورت و گواهینامه رانندگی خود را از کشور مبدا ارائه دهند. برای راننده ایده آل است که گواهینامه رانندگی بین المللی (PID) را نیز داشته باشد .

• درایور اضافی: نکته مهم دیگری که باید در نظر گرفته شود، سیاست راننده اضافی است . اگر قصد دارید درایو را با شخص دیگری به اشتراک بگذارید، بسیار مهم است که این شخص به عنوان راننده اضافی در قرارداد اجاره ثبت شود. زیرا اگر شخصی بدون ثبت نام رانندگی کند و حادثه ای رخ دهد، بیمه خودرو ممکن است خسارت وارده را پوشش ندهد و مسئولیت هزینه ها به عهده مستاجر باشد. گنجاندن رانندگان اضافی ممکن است هزینه های اضافی را به همراه داشته باشد و هر شرکت اجاره ای قوانین و هزینه های خاص خود را برای این کار دارد. علاوه بر این، درایور اضافی باید همان الزامات درایور اصلی را برآورده کند. این شامل نداشتن بدهی مالی مرتبط با CPF شما می شود.

بنابراین، قبل از اجاره ماشین، مطمئن شوید که تمام خط مشی ها و الزامات شرکت اجاره را درک کرده اید. این دانش به شما کمک می کند تا از غافلگیری ناخوشایند جلوگیری کنید و اطمینان حاصل کنید که تجربه کرایه ماشین شما تا حد امکان راحت پیش می رود.

مطلب پیشنهادی: نکاتی که باید هنگام اجاره ماشین عروسی در نظر بگیرید

۶. سیاست سوخت را هنگام اجاره خودرو بررسی کنید

یکی از موارد مهمی که هنگام اجاره خودرو باید بررسی شود، سیاست سوخت شرکت اجاره است. در اکثر مواقع، شرکت های اجاره خودرو را با باک پر بنزین تحویل می دهند و انتظار دارند با همان وضعیت بازگردانده شود. این بدان معناست که قبل از بازگرداندن وسیله نقلیه، مسئولیت سوخت گیری آن بر عهده شما خواهد بود.

اگر خودرو را بدون باک پر برگردانید، شرکت اجاره‌ای برای سوخت باقی‌مانده از شما هزینه می‌گیرد. با این حال، توجه به این نکته ضروری است که به طور کلی، شرکت‌های اجاره‌ای، سوخت را بر اساس لیست قیمت‌های خودشان شارژ می‌کنند که معمولاً قیمت‌های آن بالاتر از قیمت‌هایی است که توسط پمپ بنزین‌ها شارژ می‌شود.

این تفاوت قیمت می تواند هزینه اضافی قابل توجهی را به همراه داشته باشد، بنابراین اگر به دنبال صرفه جویی در هزینه هستید، توصیه می شود قبل از بازگرداندن خودرو، سوخت گیری کنید. سیاست سوخت می تواند از یک شرکت اجاره ای به شرکت دیگر متفاوت باشد، بنابراین بهتر است قبل از امضای قرارداد اجاره، جزئیات را بررسی کنید.

یکی از مدل‌هایی که توسط برخی شرکت‌های کرایه اتومبیل اتخاذ شده است، سیاست «سطح به ردیف» است. در این سناریو، خودرو باید با همان میزان سوخت ثبت شده در ابتدای اجاره بازگردانده شود. با فرض اینکه ماشین نیمه پر اجاره شده باشد، انتظار می رود با همان شرایط بازگردانده شود. اگر میزان سوخت کمتر از سطح اولیه باشد، برای سوخت گمشده هزینه دریافت می‌شود و در صورت وجود سوخت بیشتر در باک، مابه‌التفاوت آن مسترد نخواهد شد. برای جلوگیری از غافلگیری مالی، نظارت بر سطح سوخت در هنگام استفاده از خودرو ضروری است. حتما قبل از رسمی کردن قرارداد، این سیاست را روشن کنید.

درک خط مشی سوخت شرکت اجاره به جلوگیری از غافلگیری ناخواسته در پایان اجاره کمک می کند و به شما امکان می دهد برنامه ریزی بهتری برای استفاده و سوخت گیری خودرو در طول دوره اجاره داشته باشید.

۸. داشتن گواهینامه رانندگی اصلی و معتبر

برای کرایه ماشین، ضروری است که اجاره‌کننده گواهینامه ملی رانندگی (CNH) اصلی و معتبر داشته باشد. شرکت های کرایه خودرو هنگام تحویل گرفتن وسیله نقلیه بررسی می کنند و ارائه یک کپی از CNH و همچنین نسخه دیجیتال پذیرفته نمی شود.

علاوه بر این، شرکت‌های اجاره‌ای سیاستی را وضع می‌کنند که مستاجر را ملزم می‌کند حداقل ۲ سال تجربه به عنوان یک راننده مجاز داشته باشد. این قانون برای اطمینان از اینکه تجربه کافی برای رانندگی ایمن وسیله نقلیه را دارید، اتخاذ شده است.

به یاد داشته باشید، عدم اعتبار CNH، عدم وجود CNH اصلی یا رعایت نکردن حداقل زمان رانندگی، ممکن است منجر به امتناع شرکت اجاره کننده از اجاره خودرو شود. بنابراین، بررسی و آماده سازی تمام این جزئیات قبل از رزرو ماشین کرایه ضروری است.

۹. برای خواندن و درک قرارداد اجاره خودرو وقت بگذارید

هنگام اجاره خودرو، قرارداد سندی است که رابطه شما با شرکت اجاره را تنظیم می کند. این جزئیات شرایط اجاره نامه، حقوق و تعهدات شما، و همچنین قوانینی را که باید هنگام استفاده از وسیله نقلیه رعایت کنید، شرح می دهد.

بنابراین، بسیار مهم است که برای مطالعه دقیق قرارداد وقت بگذارید. تأیید کنید که تمام جزئیات توافق شده، از جمله قیمت ها، ساعت ها، خدمات یا محصولات اضافی درخواست شده در سند موجود است. همچنین بررسی کنید که هیچ هزینه اضافی در طول مذاکرات ذکر نشده باشد.

اگر چیزی در قرارداد نامشخص است، دریغ نکنید که از کارکنان شرکت اجاره کننده برای شفاف سازی بخواهید. به یاد داشته باشید، قرارداد پس از امضا از نظر قانونی الزام آور است، بنابراین درک کامل آنچه که با آن موافقت می کنید برای یک تجربه اجاره مثبت حیاتی است.

به طور خلاصه، خواندن دقیق قرارداد می تواند از سوء تفاهمات آینده جلوگیری کند و اطمینان حاصل کند که تجربه اجاره خودرو شما بهترین است. این مرحله ای است که نباید نادیده گرفته شود، به خصوص اگر برای اولین بار است که ماشین اجاره می کنید.

۱۰. نظارت دقیق بر بازرسی ها و بررسی اسناد خودروی اجاره ای

قبل از ترک شرکت اجاره، خودرو را به طور کامل بازرسی کنید. این باید شامل یک بررسی CRLV (گواهی ثبت و گواهینامه خودرو) باشد، که اطمینان حاصل کند که سند به روز است و اطلاعات خودرو با آنچه توضیح داده شده مطابقت دارد. تأیید گواهینامه خودرو نیز بسیار مهم است، مطمئن شوید که مربوط به سال جاری است.

همچنین مطمئن شوید که خودرو در شرایط خوبی قرار دارد و آسیب قابل مشاهده ای ندارد. به بررسی موارد ایمنی مانند لاستیک، آینه، چراغ و ترمز توجه ویژه ای داشته باشید. همچنین خراش، فرورفتگی یا رد روی بدنه و داخل خودرو را بررسی کنید. انجام این بررسی هنگام جمع آوری بسیار مهم است، زیرا در صورت عدم مشاهده، ممکن است این خسارات به شما نسبت داده شود و هزینه های اضافی در هنگام بازگشت ایجاد شود.

زمان و تلاش شما در اینجا می تواند از سردردهای آینده جلوگیری کند و تجربه مثبت اجاره خودرو را تضمین کند. با اطمینان از وضعیت مناسب خودرو و ثبت مشکلات موجود، از خود محافظت می کنید و از بروز مشکل در بازرسی های پلیس یا عوامل راهنمایی و رانندگی جلوگیری می کنید.

۱۱. قوانین راهنمایی و رانندگی را بدانید

قبل از رفتن به جاده، مهم است که قوانین راهنمایی و رانندگی را در مکانی که قصد دارید رانندگی کنید، بدانید. به یاد داشته باشید که به عنوان یک راننده، شما مسئول هرگونه تخلف رانندگی هستید. این موارد شامل جریمه سرعت غیرمجاز، پارک غیرقانونی، نبستن کمربند ایمنی و سایر تخلفات است.

در قرارداد اجاره مقرر شده است که مستاجر در قبال جریمه ها و جرایم رانندگی مسئولیت دارد. بنابراین، برای جلوگیری از غافلگیری ناخوشایند، از قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی آگاه باشید.

همچنین، آگاهی از محدودیت‌های ترافیکی، مانند چرخش یا مناطق کم انتشار، که ممکن است در برخی شهرها وجود داشته باشد، مهم است. نقض این قوانین می تواند منجر به جریمه شود.

۱۲. مراقب نظافت ماشین اجاره ای باشید

ضروری است که ماشین کرایه‌ای را در حالتی مشابه زمانی که آن را تحویل گرفتید، برگردانید، و این شامل تمیز کردن نیز می‌شود. بالاخره خودرو دوباره اجاره داده می شود و باید در بهترین شرایط ممکن برای مشتری بعدی باشد.

اگر ماشین کثیف برگردانده شود، چه به دلیل خاک یا شن، لکه های غذا در داخل یا هر کثیفی دیگری، شرکت اجاره ممکن است هزینه تمیز کردن را دریافت کند این هزینه برای پوشش هزینه زمان و منابع مورد نیاز برای تمیز کردن وسیله نقلیه قبل از اجاره مجدد آن است.

همچنین، به یاد داشته باشید که بوهای تند یا نامطبوع نیز می تواند دلیلی برای هزینه های اضافی باشد. بنابراین، توصیه می‌شود از کشیدن سیگار در ماشین یا خوردن غذاهایی که می‌تواند بوهای ماندگار به جا بگذارد خودداری کنید.

بنابراین در طول مدت اجاره به خوبی از خودرو مراقبت کنید و تلاش بیشتری برای بازگرداندن آن تمیز و سالم انجام دهید. این کار نه تنها از پرداخت هزینه های تمیز کردن جلوگیری می کند، بلکه یک حسن نیت برای مشتری بعدی است و به حفظ رابطه خوب با شرکت خودروی اجاره ای کمک می کند.

۱۳. با شرکت اجاره ای که در دست دارید در تماس باشید

هر گونه حادثه یا مشکل پیش‌بینی نشده در خودروی اجاره‌ای باید فوراً به شرکت اجاره‌ای اطلاع داده شود، زیرا مسئولیت رفع مشکلاتی که ناشی از استفاده نادرست از وسیله نقلیه نباشد، بر عهده این شرکت است. بنابراین، بسیار مهم است که همیشه اطلاعات تماس شرکت اجاره را در دسترس داشته باشید.

خواه لاستیک پنچر شده باشد، مشکل مکانیکی یا ایراد الکتریکی، شرکت اجاره اولین خط کمک است و باید بتواند راهنمایی هایی در مورد نحوه ادامه در هر مورد ارائه دهد. داشتن شماره تلفن آنها به راحتی و به راحتی می تواند باعث صرفه جویی در وقت شما در شرایط اضطراری شود.

ضمناً در صورت وقوع تصادف، سرقت، سرقت یا خرابکاری، اطلاع رسانی در اسرع وقت به شرکت اجاره کننده ضروری است. نه تنها برای فرآیند بیمه ضروری است، بلکه به شرکت اجازه می دهد تا اقدامات لازم را برای حل این وضعیت انجام دهد. به همین ترتیب، طبق قوانین محلی، گزارش پلیس باید در ایستگاه پلیس ثبت شود.

بنابراین، قبل از اینکه با ماشین حرکت کنید، مطمئن شوید که تمام مخاطبین مهم خود را در تلفن خود یا جایی که به راحتی قابل دسترسی است ثبت کرده اید. این می تواند آرامش خاطر زیادی را در طول اجاره شما ایجاد کند.

۱۴. لوازم جانبی لازم را سفارش دهید

اکثر شرکت‌های کرایه اتومبیل انواع لوازم جانبی اضافی را ارائه می‌کنند که می‌تواند تجربه رانندگی شما را بهبود بخشد و سفر شما را راحت‌تر کند. این لوازم جانبی را می توان با هزینه اضافی به قرارداد اجاره شما اضافه کرد و معمولاً شامل مواردی مانند سیستم های ناوبری GPS، صندلی کودک، قفسه های سقفی و موارد دیگر می شود.

سیستم های ناوبری GPS می توانند بسیار مفید باشند، به خصوص اگر به منطقه ای سفر می کنید که با آن آشنایی ندارید. آنها می توانند به شما کمک کنند سریع ترین و آسان ترین مسیر را برای رسیدن به مقصد پیدا کنید و شما را از گم شدن نجات دهند.

اگر با کودکان سفر می کنید، استفاده از صندلی ماشین یا صندلی ماشین متناسب با سن و اندازه آنها الزامی است. بسیاری از شرکت‌های اجاره‌ای این اقلام را ارائه می‌کنند، که می‌تواند شما را از ناراحتی ناشی از آوردن وسایل خود نجات دهد.

هنگام رزرو، لطفاً به دقت در مورد لوازم جانبی اضافی که ممکن است نیاز داشته باشید فکر کنید و حتماً این موارد را از قبل سفارش دهید. این اطمینان حاصل می کند که وقتی ماشین کرایه ای خود را تحویل می گیرید در دسترس هستند و کمک می کند تا سفر شما تا حد امکان راحت باشد.

۱۵. بازگرداندن وسیله نقلیه اجاره ای در تاریخ رزرو شده

در پایان اجاره، باید ماشین را در مکان، تاریخ و ساعتی که قبلاً در قرارداد اجاره توافق شده است، برگردانید. ضروری است که این جزئیات را فراموش نکنید، زیرا تاخیر در بازگشت ممکن است هزینه های اضافی را به همراه داشته باشد. اگر شرایط پیش بینی نشده ای وجود دارد که مانع از بازگشت در مدت مقرر می شود، در اسرع وقت با شرکت اجاره تماس بگیرید.

هنگام بازگرداندن وسیله نقلیه، با رعایت سیاست سوخت مورد توافق، تمیزی خودرو و عدم ایجاد آسیب جدید، مطمئن شوید که در شرایط مشابهی قرار دارد که در آن زمان تحویل گرفته شده است. اگر خودرو در طول مدت اجاره آسیب دیده است، باید به شرکت اجاره اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید، این مسئولیت اجاره‌دهنده است که مطمئن شود خودرو در شرایط مناسب بازگردانده شده است. آسیب به وسیله نقلیه یا گم شدن اقلام همراه آن ممکن است هزینه های اضافی را در پی داشته باشد.

برای جلوگیری از بروز مشکل توصیه می شود به همراه نماینده شرکت معاینه نهایی خودرو را انجام داده و وضعیت خودرو را در زمان بازگشت مستندسازی نمایید. دریافت رسید یا مدرک بازگشت را بخواهید، این می تواند در صورت اختلاف نظرهای بعدی مفید باشد.

بازگرداندن خودرو آخرین مرحله در فرآیند لیزینگ است، اما به اندازه اولین مراحل مهم است. بازگرداندن وسیله نقلیه به درستی برای اجتناب از هزینه های اضافی و اطمینان از اینکه تجربه کرایه ماشین شما تا حد امکان راحت پیش می رود بسیار مهم است.

با اطمینان و امنیت برای اجاره ماشین آماده شوید

اجاره ماشین برای اولین بار می تواند یک چالش به نظر برسد، اما با این ۱۵ نکته و درک روشنی از مسئولیت های خود به عنوان یک اجاره کننده، راهنمایی خواهید شد تا تمام مراحل را به درستی طی کنید. به یاد داشته باشید، آماده سازی کلید یک تجربه موفق کرایه ماشین است. هرچه بیشتر در مورد این فرآیند بدانید، آسان تر و لذت بخش تر خواهد بود. سفر خوبی داشته باشید و از سواری خود لذت ببرید!

مطلب پیشنهادی: چگونه ماشین را قبل از اجاره چک کنیم؟


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *