فرودگاه های ایران

فرودگاه های ایران

آیا می خواهید درباره فرودگاه ها و پروازهای ایران بیشتر بدانید؟ خب برای شروع باید بدانید که بیش از صد فرودگاه در ایران فعال است. با این حال، همه آنها برای عموم قابل دسترسی هستند. به هر حال، حداقل یک فرودگاه در هر استان و حدود ۵۰ فرودگاه با پروازهای برنامه ریزی شده وجود دارد. تهران (IKA) یا فرودگاه بین‌المللی امام خمین

آیا می دانید اولین فرودگاه ایران در سالی ساخته شد که قدیمی ترین فرودگاه فعال جهان یعنی فرودگاه کالج پارک ساخته شد؟ فرودگاه مسجد سلیمان توسط انگلیسی هایی که مدام به دنبال طلای سیاه و نفت به ایران می آمدند در سال ۱۹۰۹ تاسیس شد. بیست و دومین کشور دارای بیشترین فرودگاه در جهان؟ بله، ایران است!

بیش از ۲۰ شرکت هواپیمایی تنها در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) به بیش از ۵۰ مقصد در شهرستان‌های مختلف به مقصد و از بیش از ۵۰ مقصد فعالیت دارند که بزرگ‌ترین آنها ایرلاین ایران ایر است.

شما می توانید با کلیک روی دکمه زیر به ماشین های اجاره ای در فرودگاه امام خمینی دسترسی داشته باشید.

اجاره خودرو در فرودگاه امام خمینی

فرودگاه های تهران

فرودگاه امام خمینی (ره) و فرودگاه مهرآباد دو فرودگاه اصلی تهران هستند، اما هیچ کدام اولین فرودگاه ساخته شده در تهران نبودند. اولین فرودگاه تهران فرودگاه قلعه مرغی (۱۹۲۲) بود که بعدها به پایگاه هوایی نظامی تبدیل شد و امروزه به پارک عمومی تبدیل شده است.

فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران (IKA)

ی (ره) بزرگترین فرودگاه در جنوب تهران، پایتخت ایران است.

بزرگترین فرودگاه ایران، فرودگاه امام خمینی (ره) در فاصله ۳۰ کیلومتری تهران قرار دارد. تمامی پروازهای بین المللی تهران و فرودگاه مهرآباد به پروازهای داخلی خدمات رسانی می کند. IKA که در سال ۲۰۰۷ اجرا شد، برای اولین بار بر اساس ایده ارائه شده توسط سازمان بین المللی هوانوردی غیرنظامی (ICAO) ساخته شد تا به عنوان یک فرودگاه ترانزیت برای پروازهایی که اروپا و آسیا را به هم متصل می کنند، خدمت کند.
این فرودگاه با پروازهایی که به بیش از ۴۰ مقصد در سراسر جهان منتهی می‌شود، هر ساله میزبان بیش از ۹ میلیون مسافر بوده است. دارای دو پایانه عملیاتی ترمینال شماره ۱ و پایانه سلام و یک پایانه غیرفعال به نام ایران شهر که پروژه ای در حال انجام است. با عملکرد هر سه ترمینال، این فرودگاه می تواند سالانه به ۳۰ میلیون مسافر خدمات رسانی کند.
از آنجایی که IKA بزرگترین فرودگاه ایران است، بیشترین تعداد خطوط هوایی بین المللی و داخلی را در کل کشور دارد. بیش از ۴۰ شرکت هواپیمایی فعال در این فرودگاه مشغول به فعالیت هستند. چرا این فرودگاه دارای رتبه برتر است؟ صرفاً به این دلیل که یکی از فرودگاه های خوش طراحی و مجهز در کشور است و می توانید هر آنچه را که به عنوان مسافر نیاز دارید در اینجا پیدا کنید.
شما می توانید به راحتی از طریق تمام وسایل حمل و نقل عمومی موجود مانند تاکسی، اتوبوس یا مترو به فرودگاه دسترسی داشته باشید. و کلیه خدماتی مانند سالن CIP، دسترسی به اینترنت، مراکز خرید، هتل ها، پارکینگ ها، رستوران ها و کافی شاپ ها وجود دارد.

فرودگاه بین المللی مهرآباد

فرودگاه مهرآباد که در سال ۲۰۰۷ ساخته شد، شلوغ ترین فرودگاه ایران است، اگرچه فقط به پروازهای داخلی خدمات می دهد. این فرودگاه با پیوستن به سازمان هواپیمایی کشوری ایران به ایکائو به پایگاه نیروی هوایی تبدیل شد و به نام منطقه ای که در آن قرار داشت مهرآباد نامگذاری شد. این فرودگاه در ضلع غربی شهر قرار دارد و با تمام وسایل حمل و نقل عمومی در دسترس است.
در فرودگاه مهرآباد شش ترمینال فعال و حدود ۱۶ شرکت هواپیمایی وجود دارد که سالانه به بیش از ۱۲ میلیون نفر خدمات رسانی می کنند. بانک ها، هتل ها، پارکینگ های بزرگ، مراکز خرید، رستوران ها، کافی شاپ ها و هر چیز دیگری که یک مسافر به آن نیاز دارد وجود دارد.

فرودگاه های بین المللی ایران

همانطور که می دانید، فرودگاه بین المللی به فرودگاهی گفته می شود که حداقل به یا از یک کشور خارجی پرواز ارائه می دهد. اما چند نفر از آنها در ایران هستند؟
بیش از ۲۰ فرودگاه بین المللی در ایران وجود دارد که در اینجا لیستی از آنها با کد یاتا* و ایکائو* آنها آمده است:

فرودگاه محل ایکائو یاتا
فرودگاه بین المللی اهواز اهواز OIAW AWZ
فرودگاه بین المللی آیت الله جامی آبادان OIAA ABD
فرودگاه بین المللی بندرعباس بندرعباس OIKB BND
فرودگاه بین المللی بیرجند بیرجند OIMB XBJ
فرودگاه بین المللی بوشهر بوشهر OIBB BUZ
فرودگاه بین المللی دشت ناز ساری OINZ SRY
فرودگاه بین المللی همدان همدان OIDD HDM
فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران OIHH IKA
فرودگاه بین المللی کرمان کرمان OIKK KER
فرودگاه بین المللی کیش جزیره کیش OIBK KIH
فرودگاه بین المللی کنارک چابهار OIZC ZBR
فرودگاه بین المللی لارستان لارستان OISL LRR
فرودگاه بین المللی ماکو ماکو OITU IMQ
فرودگاه بین المللی مهرآباد تهران OIII THR
فرودگاه بین المللی پارس آباد مغان پارس آباد OITP PFQ
فرودگاه بین المللی پیام کرج OIIP PYK
فرودگاه بین المللی خلیج فارس عسلویه OIBP PGU
فرودگاه بین المللی قشم (دیرستان). جزیره قشم OIKQ کلوب جی اس ام
فرودگاه بین المللی قم قم OIIQ
فرودگاه بین المللی سردار جنگل رشت OIGG RAS
فرودگاه بین المللی شهید اشرفی اصفهانی کرمانشاه OICC KSH
فرودگاه بین المللی شهید بهشتی اصفهان OIFM IFN
فرودگاه بین المللی شهید دستغیب شیراز OISS SYZ
فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد OIMM MHD
فرودگاه بین المللی شهید صدوقی یزد OIYY AZD
فرودگاه بین المللی تبریز تبریز OITT YBZ
فرودگاه بین المللی ارومیه ارومیه OITR OMH
فرودگاه بین المللی زاهدان زاهدان OIZH ZAH

کد ایکائو یک کد چهار حرفی است که اطلاعات خاصی مانند کنترل ترافیک هوایی و برنامه ریزی پرواز یک فرودگاه خاص را شناسایی می کند. در حالی که کد یاتا یک کد سه حرفی است که موقعیت یک فرودگاه را مشخص می کند.

ویزا هنگام ورود: کدام فرودگاه ها ویزا را هنگام ورود صادر می کنند؟

اگر می خواهید ویزای خود را هنگام فرود در فرودگاه دریافت کنید، در اینجا اطلاعات مفیدی برای شما آورده شده است:
بر اساس آخرین ویرایش راهنمای ورود ویزای ایران، روند درخواست ویزای ۳۰ روزه ایران و دریافت آن در فرودگاه ها به شرح زیر است. ساده، از جمله بدون مصاحبه سفارت یا دعوت نامه. اعتبار ویزای ایران در بدو ورود در برخی موارد تا ۱۴ روز بیشتر قابل افزایش است. همچنین هیچ مهر ویزای ایران روی پاسپورت شما نخواهد بود. شما یک برگه ویزا جداگانه دریافت خواهید کرد تا در صورت تمایل به سفر به آمریکا در آینده مشکلی پیش نیاید.
در حال حاضر ۱۳ فرودگاه در ایران وجود دارد که ویزای ایران را هنگام ورود صادر می کنند:
o فرودگاه بین المللی امام خمینی
یا فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد (مشهد)
o فرودگاه بین المللی شهید دستغیب (شیراز)
o فرودگاه بین المللی تبریز
o فرودگاه بین المللی شهید بهشتی (اصفهان)
o فرودگاه بین المللی کیش
o فرودگاه بین المللی قشم(درستان)
o فرودگاه بین المللی بندرعباس
o فرودگاه بین المللی بوشهر
o فرودگاه بین المللی اهواز
o فرودگاه بین المللی لارستان
o ارومیه فرودگاه بین المللی
یا فرودگاه بین المللی کرمان
فراموش نکنید که مطمئن شوید از کشورهایی هستید که واجد شرایط درخواست ویزای ایران در بدو ورود هستند. طبق اعلام وزارت امور خارجه ایران، اتباع تمامی کشورها به جز آمریکا، انگلیس، اسرائیل، کانادا، عراق، کلمبیا، اردن، بنگلادش، افغانستان، پاکستان، هند و سومالی در بدو ورود می‌توانند برای دریافت ویزای ایران اقدام کنند. با این حال، افراد از ملیت های ذکر شده (به جز اسرائیل) ممنوعیتی برای بازدید از ایران ندارند و باید به سفارت جمهوری اسلامی ایران مراجعه و از طریق تورها به ایران سفر کنند. می‌توانید اطلاعات بیشتر را جمع‌آوری کنید، مدارک مورد نیاز ویزای ایران را هنگام ورود بررسی کنید و صفحه درخواست ویزای ایران را درخواست کنید .

پرواز به ایران و از ایران

می خواهید به ایران بیایید و نگران پرواز خود هستید؟ نباش!
۵ ایرلاین ایرانی (از جمله ایران ایر و غیره) و ۲۱ ایرلاین بین المللی مانند قطر ایرویز، امارات و ترکیش ایرلاینز هم پروازهای مستقیم و هم اتصال به ایران و از ایران را پشتیبانی می کنند.
بیشتر پروازهای بین‌المللی ایران هم در فرودگاه امام خمینی (ره) انجام می‌شود و به زمین می‌نشینند. اما فرودگاه های شیراز، اصفهان، مشهد، تبریز، بندرعباس و کیش نیز در نقش آفرینی در حمل و نقل هوایی بین المللی ایران قابل توجه هستند. اگرچه فرودگاه های آبادان، اهواز و زاهدان کمتر قابل توجه هستند، می توانند پروازهای بین المللی را نیز پشتیبانی کنند.
شرکت هواپیمایی ملی ایران، ایران ایر، پروازهایی را به فرودگاه های آمستردام، لندن، میلان، آنکارا، باکو، پکن، بیروت، هامبورگ، کلن، کپنهاگ، استانبول، دمشق، دوحه، بمبئی، دبی، فرانکفورت، گوتنبرگ، کراچی انجام می دهد. کوالالامپور، کویت، پاریس، تاشکند، وین و هامبورگ.
ماهان ایر همچنین از پروازها به فرودگاه های آلماتی، بغداد، بانکوک، بیرمنگام، دمشق، دهلی، دبی، دوسلدورف، استانبول، کابل، کوالالامپور، پوکت و شانگهای پشتیبانی می کند.
با خطوط هوایی کاسپین می توانید به دمشق، دبی، استانبول، کیف و ایروان پرواز کنید در حالی که با کیش ایر فقط می توانید به دمشق، دبی و استانبول پرواز کنید.
تابان ایر تنها پروازهای بین المللی به شهرهای آسیای مرکزی و خاورمیانه را پشتیبانی می کند.
خطوط هوایی بین المللی پروازهای خود را از فرودگاه های ابوظبی، آتن، باکو، دمشق، دهلی، دوحه، دبی، دوشنبه، فرانکفورت، استانبول، جده، کابل، شهر کویت، کیف، مالزی، مزار شریف، مسکو، مونیخ، ریاض انجام می دهند. رم، شارجه، وین و زوریخ به ایران.
هیچ پرواز مستقیمی از آمریکای شمالی یا جنوبی به ایران وجود ندارد، اما پروازهای اتصالی که از فرودگاه های اروپا می گذرند، راه حل ارائه شده برای آن است!

شلوغ ترین فرودگاه های ایران

خب البته رتبه اول به فرودگاه مهرآباد تهران با بیش از ۱۲ میلیون مسافر در سال می رسد. فرودگاه بین المللی مشهد و فرودگاه بین المللی امام خمینی به ترتیب در رتبه های دوم و سوم قرار دارند. فرودگاه های شیراز، اهواز، کیش، اصفهان، تبریز و بندرعباس نیز شلوغ هستند.

معروف ترین خطوط هوایی ایران

بیش از ۱۵ شرکت هواپیمایی در ایران فعالیت می کنند، اما کدام یک از آنها بهترین و معروف ترین آنها هستند؟

ایران ایر (هما) عنوان بهترین و معروف ترین ایرلاین ایران متعلق به ایران ایر به عنوان هواپیمایی ملی ایران است. این شرکت هواپیمایی هم اکنون حدود ۳۵ پرواز داخلی در ایران و حدود ۲۵ پرواز بین المللی در اروپا و آسیا انجام می دهد.

ماهان ایر این ایرلاین یکی از معتبرترین خطوط هوایی است که بیش از ۴۰ پرواز به فرودگاه های ایران و سایر کشورها انجام می دهد.

هواپیمایی ایران آسمان با بیش از ۳۵ مقصد یکی از معروف ترین خطوط هوایی در بین پروازهای داخلی است و خدمات بین المللی منطقه ای را ارائه می دهد.

کیش ایر این فرودگاه به بیش از ۲۵ فرودگاه در ایران و برخی دیگر از کشورهای خاورمیانه پرواز دارد.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *