نکاتی برای رانندگان هنگام سفرهای طولانی با ماشین

نکاتی برای رانندگان هنگام سفرهای طولانی با ماشین

بین کارشناسان ایمنی و امنیت بزرگراه و کارشناسان تعمیر و نگهداری خودرو توافق وجود دارد که راننده باید قبل از عزیمت به یک سفر طولانی با دقت زیادی با خودروی خود برخورد کند، به ویژه سفرهایی که با نزدیک شدن به فصل تعطیلات و تعطیلات طولانی انجام می شود. که ماشین صدها کیلومتر را طی می کند تا به زادگاه صاحبش برگردد.مثلا. (نکاتی برای رانندگان هنگام سفرهای طولانی با ماشین)

مطالعات انجام شده در این زمینه حاکی از آن است که اکثر تصادفات یا مشکلاتی که رانندگان در طول سفرهای طولانی در بزرگراه ها با آن مواجه می شوند ناشی از عدم توجه به آماده سازی بهینه خودرو برای آن سفرها است که قطعاً با استفاده روزانه از خودرو در سفرهای کوتاه مدت متفاوت است. شهرها

کارشناسان بر روی مجموعه ای از نکات کلی توافق کرده اند که باید برای آماده سازی خودرو قبل از سفر طولانی در بزرگراه ها رعایت شود.

شما می توانید با کلیک روی دکمه زیر به ماشین های اجاره ای شرکت آلفا تیم دسترسی داشته باشید.

اجاره خودرو مسافرتی

مطمئن شوید که راهنمای کاربر را دارید:

قبل از شروع یک سفر طولانی، لازم است از داشتن دفترچه راهنمای کاربر اطمینان حاصل کنید، زیرا این بهترین منبع اطلاعات اولیه مفید است که می تواند به شما کمک کند قبل از تماس با کمک فنی در مواجهه با هر شرایط اضطراری که خودرو در معرض آن قرار می گیرد، روبرو شوید. یک بزرگراه

بررسی سطح آب و ضد یخ در موتور :

اطمینان از رسیدن سطح آب در مدار خنک کننده قبل از شروع یک سفر طولانی، حتی اگر در فصل زمستان باشد، بسیار مهم است، زیرا دمای هوا پایین تر به این معنی نیست که دمای موتور در طول سفر افزایش نمی یابد. . البته افزایش دما بیش از حد مجاز خطری جدی برای موتور خودرو است.

همچنین ممکن است لازم باشد یک بطری آب یدکی نگه دارید، زیرا شرایط ممکن است استفاده از آن را برای افزایش مقدار آب در مدار خنک کننده ضروری کند.

اگر سفر در شب انجام می شود و در شرایط آب و هوایی که دما می تواند به صفر برسد، باید سطح ضد یخ اضافه شده به موتور را بررسی کنید تا از یخ زدن سوخت خودرو به خصوص جلوگیری شود. زمانی که مجبورید برای مدت کوتاهی توقف کنید، چه در توقفگاه های استراحتی که در بزرگراه ها پخش شده اند یا به هر دلیل اضطراری.

آنچه اهمیت این مرحله را افزایش می دهد این است که چرخه خنک کننده و ضد یخ به اشتراک گذاشته می شوند، به این معنی که هرگونه نشت ضد یخ منجر به کاهش سطح آب در چرخه خنک کننده می شود که منجر به افزایش دمای موتور و در نتیجه آسیب های عمده می شود. .

اگر سطح ضد یخ کمتر از حداقل سطح نشانگر باشد، باید قبل از خاموش کردن و توقف آن، نشتی در این ماده را بررسی کنید.

از سالم بودن باتری اطمینان حاصل کنید

متأسفانه هیچ راهی وجود ندارد که به ما بگوید عمر باتری به پایان خود نزدیک می شود و این اغلب به طور غیرمنتظره و بدون نشانه قبلی اتفاق می افتد.اما توجه داشته باشید که نیروی کشش موتور کمتر از قبل است. شاید باتری همان به طور کلی، طول عمر باتری جدید بین دو تا پنج سال است، بنابراین اگر باتری بین چهار یا پنج سال عمر دارد، باید قبل از شروع سفر با دیگری جایگزین شود. باتری نیز باید بررسی شود، با توجه به اینکه وجود نمک‌های رسوب‌شده در بدنه بیرونی آن، نشت اسید یا ترک‌ها به این معنی است که نمی‌توان به آن اعتماد کرد. او در یک سفر طولانی است.

فیلتر هوا را عوض کنید

اطمینان از کارایی فیلتر هوا قبل از شروع یک سفر طولانی بسیار مهم است. البته برای هر فیلتری چه بر حسب کیلومتر و چه در بازه زمانی طول عمر وجود دارد، مهم این است که اگر راننده خودرو دقیقاً نمی داند چه زمانی قرار است تعویض شود، در واقع قبل از تعویض آن اقدام کند. شروع هر سفر طولانی، زیرا وجود گرد و غبار شدید در فیلتر منجر به ضعیف شدن قدرت کشش موتور می شود و مصرف سوخت افزایش می یابد.

بازرسی اجزای سیستم تعلیق و فرمان

در سفرهای طولانی بسیار مهم است که اجزای سیستم تعلیق و فرمان در بهترین حالت قرار داشته باشند و متاسفانه بازرسی و تعمیرات این قطعات عمدتاً در مراکز نگهداری انجام می شود.

با وجود این، گروهی از نشانگرها وجود دارند که با چشم غیر مسلح می توان از ایمنی این سیستم ها بدون نیاز به مراجعه به مرکز تعمیر و نگهداری اطمینان حاصل کرد، از جمله نظارت بر هرگونه لرزش بیش از حد در حین رانندگی یا انتشار صداهای غیرعادی از قسمت هایی از خودرو و در نهایت حرکت خودرو در مسیر پر پیچ و خم بدون اراده راننده. در صورت وجود چنین علائمی، باید قبل از شروع سفر برای تعمیر هر گونه نقص در اجزای سیستم تعلیق و فرمان به هر مرکز نگهداری مراجعه کنید.

بررسی و تعویض روغن ها

روغن ها عامل اصلی تضمین عملکرد روان قطعات مختلف مکانیکی خودرو از موتور گرفته تا ترمز هستند، بنابراین قبل از شروع یک سفر طولانی باید به وضعیت روغن ها توجه ویژه ای داشت. کارشناسان توصیه می کنند که روغن موتور تعویض شود حتی اگر زمان تعویض آن فرا نرسیده باشد برای محافظت از موتور و افزایش عمر آن به خصوص که سفرهای طولانی و سرعت بالا نیاز به بهترین عملکرد روغن دارد اگر خودرو از زمان تعویض روغن ۲۰۰۰ کیلومتر پیمایش کرده باشد. آخرین بار و ۱۰۰۰ کیلومتر قبل از تعویض آن باقی مانده است، کارشناسان توصیه می کنند قبل از سفر آن را تعویض کنید زیرا برای موتور بهتر است و سطح روغن نیز باید بررسی شود سایر موارد مانند روغن ترمز و روغن جعبه دنده.

از قرار دادن چمدان بر روی سقف خودرو خودداری کنید

مقاومت هوای خودرو در صورت قرار دادن چمدان بر روی سقف افزایش می‌یابد که باعث می‌شود با دانستن اینکه ۵۰ درصد نیروی موتور به دلیل مقاومت هوا هدر می‌رود، مجبور به مصرف سوخت بیشتر می‌شود، همچنین بهتر است در هنگام رانندگی در بزرگراه‌ها شیشه‌ها را ببندید. مجهز به تهویه مطبوع

تعویض لاستیک ها در صورتی که به پایان عمر خود نزدیک می شوند

برخی از افراد این اشتباه را مرتکب می‌شوند که لاستیک‌ها را تا زمانی که کاملاً آسیب نبینند، تعویض نمی‌کنند، حتی اگر تعویض منظم لاستیک یک عنصر ضروری در رانندگی ایمن است و شرکت‌های تایرسازی توصیه می‌کنند آنها را هر ۹۶۰۰ کیلومتر تعویض کنند تا از تصادفات جدی ناشی از انفجار ناگهانی لاستیک جلوگیری شود.

با این حال، اگر باقیمانده عمر لاستیک پیش فرض کمتر از طول مورد انتظار سفر باشد، باید قبل از حرکت آن را تعویض کرد، به خصوص که سفرهای طولانی و رانندگی سریع به بالاترین سطح کارایی این لاستیک ها نیاز دارد.

انتخاب لاستیک مناسب

باید اطمینان حاصل کنید که لاستیک ها برای ماهیت فصلی که در آن سفر خواهید کرد مناسب است. مشخص است که امروزه تنوع زیادی از لاستیک ها در بازار وجود دارد که مطابق با ماهیت شرایط آب و هوایی موجود است.

لاستیک های در نظر گرفته شده برای استفاده در فصل زمستان به گونه ای طراحی شده اند که حداکثر ایمنی و کنترل وسیله نقلیه را هنگام رانندگی در شرایط آب و هوایی زمستانی، مانند باران شدید یا ریزش ذرات یخ که جاده ها را لغزنده می کند، ارائه دهند. در حالی که لاستیک های سنتی قابل استفاده در طول سال به گونه ای طراحی شده اند که مسافت های طولانی تری را تحمل کنند، به خصوص در پرتو گرمای سوزان تابستان که باعث می شود دمای جاده های آسفالته به صد درصد نزدیک شود.

ضرورت بررسی فشار باد لاستیک

گزارش انجمن تولیدکنندگان لاستیک و لاستیک ایالات متحده نشان می دهد که فشار هوای پایین در لاستیک ها دشمن شماره یک رانندگان خودرو در جاده ها به ویژه بزرگراه ها است. فشار هوای پایین در لاستیک منجر به افزایش مصرف سوخت می شود که به معنای کاهش مسافت است. که با هر گالن سوخت قابل سفر است.

فشار کم لاستیک ها نیز توانایی کنترل خودرو در جاده را به خصوص در سرعت های بالا کاهش می دهد. بنابراین توقف چند دقیقه ای در اولین ایستگاه خدمات جاده برای بررسی باد لاستیک به معنای نجات جان و صرفه جویی در هزینه است.

بررسی زاویه و تعادل لاستیک

قبل از شروع سفرهای طولانی، زاویه و تعادل لاستیک ها باید در پیش بینی هر گونه اضطراری در جاده بررسی شود، به خصوص که سرعت در این سفرها بالا است، که مستلزم حفظ بالاترین سطح پایداری وسیله نقلیه است.

تنظیم زوایای و تعادل لاستیک ها لرزش خودرو در هنگام رانندگی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد و همچنین تلاش لازم برای حفظ تعادل آن در جاده را کاهش می دهد.

بازرسی سیستم های روشنایی

قبل از شروع هر سفری در بزرگراه ها، حتی اگر سفر در طول روز انجام شود، باید مطمئن شوید که سیستم های روشنایی، چه چراغ های جلو و چه چراغ های راهنمایی، کار می کنند.

همچنین باید اطمینان حاصل شود که شیشه جلو و برف پاک کن های عقب در صورت وجود آنها کار می کنند، حتی اگر سفر در تابستان باشد. تصور اشتباهی وجود دارد که برف پاک کن فقط در هنگام باران مورد نیاز است، اما حقیقت این است که طولانی است. سفر در بزرگراه‌ها، به‌ویژه جاده‌های بیابانی، مستلزم اطمینان از کارکرد برف پاک‌کن‌ها است تا شیشه را به‌طور مرتب تمیز کنید تا ذرات گرد و غباری که در حین رانندگی روی آن جمع می‌شوند، پاک شوند.

ابزار ضروری

  • کابل اتصال
  • آچار لاستیک برای برداشتن و نصب این لاستیک ها استفاده می شود
  • گیج فشار باد لاستیک – چندین تکه پارچه برای تمیز کردن قطعات استفاده می شود
  • پانل چراغ های انعکاسی – ابزارهای ساده مانند پیچ ​​گوشتی، انبردست و غیره
  • یک بطری روغن موتور یدکی و یک بطری آب نگه دارید.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *