چرا خودروها در زمستان مصرف بیشتری دارند؟

چرا خودروها در زمستان مصرف بیشتری دارند؟

در زمستان، سرما و رطوبت به ویژه وجود دارد. این دو عامل آب و هوایی احتمالاً تأثیر منفی بر مصرف وسیله نقلیه شما خواهند داشت.

این مصرف بیش از حد در همه انواع خودروها، اعم از موتور آنها بنزینی، دیزلی یا برقی اتفاق می افتد. در پس این پدیده علل متفاوتی نهفته است که عامل مشترک آن سرما است. دمای پایین نیاز به تلاش بیشتری از تجهیزات خودرو نسبت به تابستان دارد و بنابراین مصرف انرژی افزایش می یابد.

مطمئن باشید، این کار بر عملکرد کلی خودروی شما تأثیر نمی‌گذارد، بلکه تنها بسته به موتور، مصرف سوخت یا برق آن، تأثیری دارد.

اگر می خواهید در مورد دلایل مصرف بیشتر وسایل نقلیه در فصول سرد سال بیشتر بدانید، ادامه مطلب را بخوانید!

شما می توانید با کلیک روی دکمه زیر به ماشین های اجاره ای شرکت آلفا تیم دسترسی داشته باشید.

اجاره خودرو

دلایل متعددی باعث این مصرف بیش از حد می شود

در فصل زمستان، عوامل مختلف اقلیمی، آب و هوا و راحتی داخلی بر مصرف خودرو تأثیر می گذارد. در طول دوره های سرد، اثرات تجمعی آنها انرژی مورد نیاز برای کار با تجهیزات ماشین شما را افزایش می دهد. در اینجا موارد اصلی وجود دارد:

سرما هوا و سوخت را متراکم می کند

برای عملکرد صحیح، یک موتور احتراق داخلی به نسبت معینی بین توده های هوا و بنزین تزریقی نیاز دارد. مخلوطی از اکسیژن و بخارات هیدروکربن انرژی لازم برای فعال کردن پیستون های موجود در سیلندرها را تولید می کند تا آنها پایین بیایند. این چرخه مکانیکی بین پر کردن مخلوط و سوزاندن آن متناوب است.

در زمستان، چگالی هوا و سوخت حدود ۱۰ درصد بیشتر از ماه های گرم است. در حجم ثابت، تعداد مولکول های گازهای مختلف در جو زمین افزایش می یابد. برای بدست آوردن نسبت صحیح اکسیژن به بنزین، موتور با تزریق بنزین بیشتر به سیلندر جبران می کند. در طول هر چرخه، بنابراین قدرت بیشتری تولید می کند، اما مصرف سوخت اضافی نیز تولید می کند.

سرما برای خودروهای برقی نیز مشکلاتی ایجاد می کند.

سرما باتری ها را خالی می کند

اصل عملکرد باتری برای مدت طولانی شناخته شده است. جریان الکتریکی از گردش الکترون ها بین دو الکترود ایجاد می شود که در ترکیبی از اسید و آب غوطه ور می شوند. برای تبدیل بهینه این انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی لازم است دمای محیط حدود ۲۰ درجه سانتی گراد باشد.

هنگامی که دما به زیر سطح معینی می‌رسد، واکنش شیمیایی کارایی کمتری دارد و الکترون‌های کمتری تولید می‌کند. نه تنها باتری با سرعت کمتری شارژ می شود، بلکه ظرفیت ذخیره سازی آن نیز تا ۳۰ درصد برای مدل های خاص کاهش می یابد.

لازم به ذکر است که این پدیده روی باتری‌های موتورهای حرارتی نیز تأثیر می‌گذارد که با کاهش جیوه به زیر ۱۸- درجه سانتی‌گراد، بیش از ۵۰ درصد قدرت خود را از دست می‌دهند.

استفاده از گزینه ها در زمستان اغلب انرژی بر است

خودروسازان به طور فزاینده ای وسایل نقلیه راحت طراحی می کنند، اما این راحتی بدون عواقب بر مصرف خودرو، به ویژه در فصل زمستان نیست.

به عنوان مثال وجود گرمکن صندلی ها در سال های اخیر به افزایش انرژی مورد نیاز خودرو در زمستان کمک می کند. پدیده ای که با جفت شدن این تجهیزات راحتی با گرمایش و ژولیدگی شیشه جلو تشدید می شود.

سرما باعث کاهش دمای موتور می شود

دماهای زمستانی زمان لازم برای رسیدن موتور به دمای کارکرد بهینه خود را افزایش می دهد. در طول دوره گرم شدن موتور، موتور نسبت به تابستان به انرژی بیشتری نیاز دارد. بنابراین مصرف سوخت خود را تا رسیدن به گرمای کامل افزایش می دهد.

شرایط آب و هوایی نیز بر مصرف سوخت تاثیر می گذارد

باد پدیده ای است که مصرف انرژی را افزایش می دهد، زیرا زحمات خودرو بیشتر خواهد بود. همین امر در مورد بارندگی نیز صدق می کند که نیاز به استفاده از تجهیزاتی مانند برف پاک کن یا چراغ های جلو دارد.

روزها کوتاه ترند

عامل فصلی نیز نقش خود را در مصرف بیش از حد سوخت ایفا می کند. در زمستان روزها کوتاهتر است که استفاده از چراغ های جلو خودرو را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

شخصی که مثلاً صبح و عصر از وسیله نقلیه خود استفاده می کند، در هنگام خروج و بازگشت از سفر خود از چراغ های جلو استفاده می کند. اگر به این موارد استفاده از گرمایش و بسیاری از گزینه های دیگر را نیز اضافه کنیم، مصرف سوخت ناگزیر افزایش می یابد.

برای یک وسیله نقلیه، فصل زمستان از نظر انرژی بسیار بیشتر از تابستان است. اگرچه خودروها در برابر زمستان کاملاً مقاوم هستند، اما تلاش هایی که باید برای گرم کردن مناسب موتور و رانندگی انجام دهند، بیشتر خواهد بود. همچنین اغلب توصیه می شود هنگام استارت زدن، خودرو را از نظر آپشن ها اضافه بار نکنید. سپس این به او اجازه می دهد تا قبل از درخواست گزینه های دیگر، موتور خود را به درستی گرم کند. سپس مصرف سوخت را محدود می کند.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *