انواع عروسی های مسلمانان در جهان

انواع عروسی های مسلمانان در جهان

انواع عروسی های مسلمانان در جهان

اسلام دین مسلمانان است. این دین توسط حضرت محمد تأسیس شد و بعد از مسیحیت دومین دین بزرگ در جهان است. ازدواج در اسلام به عنوان یک وظیفه شرعی – قراردادی که زوجین با خداوند منعقد می کنند – و به عنوان یک ضرورت اجتماعی تلقی می شود – راهی که خانواده ها و در نتیجه جوامع تشکیل می شوند.

عروسی های مسلمانان بسته به فرهنگ زوجی که ازدواج می کنند بسیار متفاوت است، اما سنت های اصلی خاصی وجود دارد که در سراسر جهان اسلام ثابت می ماند. برای اینکه ازدواج صحیح باشد، باید این مراحل قانونی و شرعی انجام شود.

شما می توانید با کلیک روی دکمه زیر به ماشین های اجاره ای شرکت آلفا تیم دسترسی داشته باشید.

اجاره خودرو برای عروسی در تهران

مهر

مهریه اغلب به عنوان مهریه ترجمه می شود، اما این هدیه از طرف داماد به عروسش، در همه ازدواج های مسلمانان واجب است. مهر می تواند پول، اموال، جواهرات یا هر دارایی با ارزش دیگری باشد که به عنوان تضمین مالی به عروس داده می شود او می تواند در طول ازدواج هر طور که دوست دارد از آن استفاده کند یا اگر طلاق گرفت یا شوهرش فوت کرد آن را نگه دارد و استفاده کند.

نیکا

این مراسم عروسی واقعی است و معمولاً ساده و کوتاه است. این مراسم توسط یک قاضی – یک مقام مذهبی – برگزار می شود و در حالی که بسیاری از مسلمانان ترجیح می دهند در مسجد ازدواج کنند، برگزاری مراسم در خانه عروس یا داماد غیرعادی نیست. برای تأیید صیغه عقد باید دو شاهد بالغ حضور داشته باشند و عروس توسط ولی – قیم او نمایندگی می شود. این معمولاً پدر او است، اگرچه می تواند نماینده مرد دیگری باشد.

در جوامع سنتی مسلمانان، عروس و داماد با پرده ای از هم جدا می شوند یا در اتاق های مختلف می نشینند و به این ترتیب مراسم بین داماد و ولی به پایان می رسد. عروس و داماد هر دو باید به ازدواج رضایت دهند و این امر از طریق ایجاب – خواستگاری رسمی و قبال – قبول – انجام می شود که هر دو باید سه بار بگویند. پس از رضایت، عقد ازدواج منعقد می شود که شامل مهر است. در عروسی های مدرن، عروس نیز این سند را امضا می کند که آنها را به طور قانونی در ازدواج تعهد می کند.

قاضی ممکن است خطبه ای سریع بخواند و حقوق و تکالیف زوج جدید را یادآوری کند و سپس از قرآن تلاوت کند و از خداوند برکت ازدواج را بخواهد. زوج‌ها معمولاً نذر نمی‌خوانند، اما می‌توانند از سنت پیروی کنند و تکه‌های میوه خشک و شیرینی را به اشتراک بگذارند. هنگامی که آنها می روند، عروس را با سکه ها می ریزند – مراسمی که به عنوان سواقا شناخته می شود.

ولیمه

عروسی مسلمانان باید به طور عمومی اعلام شود و این امر از طریق ضیافت ولیمه انجام می شود . ممکن است ساعت ها، روزها، هفته ها یا حتی یک ماه پس از نکاح برگزار شود و توسط داماد و خانواده اش برگزار شود. این رویداد می‌تواند ساده و صمیمی، همراه با چای و کیک باشد، یا می‌تواند یک وعده غذایی مجلل برای کل جامعه باشد. این سنتی است که زن و مرد از هم جدا شوند، و برخی از خانواده ها حتی دو جشن را انتخاب می کنند – یکی برای مردان و دیگری برای زنان.

اینها تعهدات اساسی اجتماعی و قانونی هستند که عروسی مسلمانان را معتبر می کنند، اما سنت های بسیار دیگری نیز وجود دارد که مختص فرهنگ زوج عروس است.

شربت

مسلمانان ترکیه با اشتراک شربت – نوشیدنی ای که از یخ و آب میوه درست می شود – نامزدی خود را رسمی می کنند . امامی از پدران عروس و داماد می خواهد که سه بار حمایت خود را از ازدواج تکرار کنند پس از انجام این کار، امام نامزدی را مشروع می کند و همه شربت می نوشند.

ماتا

فتحه مراسمی است که در بسیاری از کشورهای مسلمان توسط دوستان و خانواده مرد برگزار می شود و در آنجا از خداوند برای نامزدی سپاسگزاری می کنند و به پدران عروس و داماد برکت می دهند این در یک مسجد، هنگام نماز ظهر، در روز جمعه پس از خواستگاری داماد انجام می شود.

ماتا

فتحه مراسمی است که در بسیاری از کشورهای مسلمان توسط دوستان و خانواده مرد برگزار می شود و در آنجا از خداوند برای نامزدی سپاسگزاری می کنند و به پدران عروس و داماد برکت می دهند این در یک مسجد، هنگام نماز ظهر، در روز جمعه پس از خواستگاری داماد انجام می شود.

امام زمین

در اسلام مراسم نامزدی رسمی وجود ندارد، اما در هندوستان برای مسلمانان سنتی وجود دارد که مادر داماد شیرینی و هدایایی را به خانه عروس می برد. در اینجا سکه ای طلا یا نقره را در پارچه ای ابریشمی می پیچد و برای خوش شانسی و سعادت به دست عروس می بندد.

مانجا

در این مراسم پیش از عروسی در بنگلادش و هند، عروس لباس زرد می پوشد و روی سکویی بلند می نشیند. دوستان زن و خانواده‌اش خمیر زردچوبه را روی پوست او می‌مالند، که قرار است پوست او را نرم کند و «درخشش عروس» به او بدهد. عروس الان نباید تا روز عروسی از خانه بیرون برود. در امارات عروس اماراتی ۴۰ روز قبل از عروسی در خانه اش نگهداری می شود. در این مدت به او غذای مخصوص داده می شود و با روغن ها و کرم های مخصوص مالیده می شود.

مهدی

مهدی یکی از مورد انتظارترین رویدادهای قبل از عروسی برای بسیاری از مسلمانان است و یکی دو روز قبل از عروسی برگزار می شود. معمولاً در خانه عروس برگزار می شود و عمدتاً توسط دوستان و خانواده او جشن گرفته می شود، اما داماد نیز ممکن است در آن شرکت کند. مهندی خمیر حنا است و در این مراسم یکی از بستگان عروس یا یکی از هنرمندان مهندی دست و پای عروس را با طرح های زیبا و پیچیده حنا می پوشاند. مهدی را می توان برای داماد اجرا کرد اما طرح آن بسیار ساده است. این یکی از قدیمی ترین و مهم ترین سنت ها، اما همچنین یکی از سرگرم کننده ترین، و پر از آواز و رقص است.

برات

در پاکستان و سایر کشورهای آسیای جنوبی، مراسم راهپیمایی داماد به برات معروف است و معمولاً با گروهی از نوازندگان همراهی می‌شود . مرسوم است که خواهران و دوستان عروس با داماد مسخره بازی می کنند، مانند جلوگیری از ورود او به محل برگزاری تا زمانی که او مبلغ معینی را به آنها پرداخت کند. آنها همچنین با بازیگوشی دسته گل به مهمانان داماد سیلی می زنند.

ارسی مصحف

مسلمانان در جنوب آسیا پس از جشن عروسی مصحف ارسی اجرا می کنند . ارسی به معنای آینه و مصحف قرآن است و در مراسم دوپاتا – پارچه بلند – بر سر تازه عروسان گذاشته می شود و برای اولین بار از آینه استفاده می کنند. قرآن برای ارائه برکات الهی وجود دارد. در بنگلادش، این زوج برهانی – یک نوشیدنی تند ماست – را با هم شریک می‌شوند و سپس حلقه‌هایی از گل‌ها را رد و بدل می‌کنند.

رخستی

یکی از پر احساس ترین مراسم عروس، رخصت است ، چرا که این روزهاست که از پدر و مادرش خداحافظی می کند. پدر عروس دست خود را به داماد می‌دهد و از او می‌خواهد از همسر جدیدش محافظت کند. زن و شوهر به خانه داماد برمی گردند، جایی که مادر داماد قرآنی را بالای سر عروسش می گیرد تا او را برکت دهد و از او محافظت کند. این شروع زندگی زناشویی اوست.


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *